Projektový záměr - Malá naučná stezka při Mš a ZŠ Byšice

Projektový záměr – Malá naučná stezka při ZŠ a MŠ BYŠICE

Vážení rodiče a přátelé školy,

ráda bych Vás touto cestou informovala o zamýšleném projektovém záměru s pracovním názvem Malá naučná stezka při ZŠ a MŠ Byšice.

Název projektu:

Malá naučná stezka při ZŠ a MŠ Byšice

Cíl projektu:

Cílem projektu je smysluplně využít nově vzniklý prostor parčíku v bezprostřední blízkosti školy. Parčík by mohl sloužit k výuce žáků mateřské i základní školy, ale i široké veřejnosti.

Cílová skupina:

Cílovou skupinu tvoří všichni žáci základní školy, kteří se dobrovolně nebo ve vyučovacích hodinách do projektu zapojí. Druhou cílovou skupinou je také veřejnost.

Odůvodnění projektu:

Nově vzniklý prostor nabízí možnost relaxace a odpočinku v příjemném stínu nově vysázených stromů, nemá však praktické využití.

Popis projektu:

Předmětem projektu je návrh a realizace panelů Malé naučné stezky. Projekt bude členěn do několika fází.

Příprava projektu:

1.      Fáze: školní rok 2021/2022

Vybrané třídy druhého stupně se v tomto školním roce zúčastní ornitologického programu s názvem „Monitoring ptačích druhů ve spolupráci se školami“ a „Zvyšování hnízdních možností ptáků ve spolupráci se školami“. Součástí těchto projektů je beseda s odborníkem spojená s výrobou a následnou instalací ptačích budek a krmítek.

Žáci zároveň začnou pozorovat osídlování ptačích budek a krmítek a následně pořizovat fotodokumentaci.

Proběhne oslovení veřejnosti s možností zapojení se do tohoto projektu.

Sběr informací:

2.      Fáze: školní rok 2022/2023

V tomto školním roce se zaměříme na sběr materiálů na panely naučné stezky. Proběhne mapování výskytu ptactva hnízdícího ve vyrobených ptačích budkách a létajícího na ptačí krmítka. Žáci pořídí fotodokumentaci, ke které vyhledají ve vyučovacích hodinách potřebné informace na jednotlivé panely naučné stezky. Žáci s výtvarným nadáním mohou také některé zástupce z třídy ptáků malovat.

Do fáze mapování se může zapojit i široká veřejnost. Fotografie z krmítek, ptačích budek a volně žijících živočichů bude možné zasílat na školní email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Dalším krokem bude mapování volně žijících živočichů na území Byšic. Pozorování začne u hmyzu a skončí u savců. Nabízí se také možnost sledovat výskyt rostlin a jejich změny v průběhu ročních období.

Informace na jednotlivé panely budou získávány v hodinách přírodopisu.

V tomto školním roce proběhne pro další zúčastněné žáky beseda s mykologem. Poznatky z této besedy opět využijeme jako zdroj informací na naše panely.

Realizace projektu, příprava na tisk:

3.      Fáze: školní rok 2023/2024

Ze získaných materiálů budou sestaveny návrhy na konečný vzhled panelů naučné stezky.

Výstup projektu:

Výstupem projektu bude 7 tabulí naučné stezky zaměřených na volně žijící živočichy a rostliny. Předpokládaný návrh počítá:

1.      Tabule – ptactvo

2.      Tabule – ptactvo

3.      Tabule – volně žijící živočichové

4.      Tabule – houby

5.      Tabule – jehličnaté stromy

6.      Tabule – listnaté stromy

7.      Tabule – planě rostoucí rostliny

Počty panelů pro jednotlivé zástupce se mohou lišit od informací uváděných výše, podle množství nasbíraných dat.

Součástí panelů budou i drobné úkoly pro mladší žáky a předškoláky.

Jako nedílnou součást projektu nesmíme opomenout možnost zapojení žáků od těch nejmenších po ty nejstarší a široké veřejnosti.

Nabízí se zde i možnost vybudování většího hmyzího domku k dlouhodobějšímu pozorování jeho osídlení jednotlivými druhy hmyzu.

Posledním výstupem bude sestavení praktických úkolů pro předškoláky a mladší žáky.

Prostor pro realizaci:

Jako místo vhodné pro realizaci byl vybrán parčík v těsné blízkosti školy, který již prošel úpravou prostranství. Prostor se nachází v bezprostřední blízkosti jak základní, tak mateřské školy.

Jednotlivé panely naučné stezky budou začleněny do již stávajícího oplocení víceúčelového hřiště, které s parčíkem sousedí. Drobné herní prvky budou začleněny do stávající koncepce parčíku.

Rozměry tabulí:

110 x 150 cm

Materiální vybavení:

Fotopast

Kamera na pozorování hnízdění ptactva

Hmyzí domek

Panely naučné stezky - 7 kusů